Lido di Jesolo


Lido di Jesolo Lido di Jesolo znamená v preklade pláž mestečka Jesolo. Kto zažil toto prestížne letovisko Talianska iste dá za pravdu, že sa jedná o výnimočnú dovolenkovú destináciu. Lido di Jesolo charakterizuje množstvo piesku na obrovskej pláži, plytké more je príjemné aj pre najmenšie deti, množstvo hotelov vhodných najmä pre stredne náročných klientov. Rodinná dovolenka Lido di Jesolo poteší deti i rodičov. Chcete dovolenku po Taliansky ? Navštívte Lido di Jesolo.

REZERVOVAŤ UBYTOVANIE V LIDO DI JESOLO

Nová sezóna je pred zahájením, v ponuke vyše stovky nádherných ubytovacích zariadení. V troch hlavných kategóriách som si dovolila navrhnúť vám TOP-5 tipy:
viac z ponuky ubytovania v stredisku Lido di Jesolo si môže prezrieť na stránke:

ubytovanie Lido di Jesolo
• blog: Lido di Jesolo

Zhrnutie článku:
Lido di Jesolo blog dovolenka Lido di Jesolo trasa mapa more pláže benátska riviéra výlety plavba aqualandia golf motokáry zábava gastronómia. Ubytovanie cez hotely a apartmány až po last minute, letenky a tiež doprava Taliansko. Hlavné mesto Rím región Veneto a Benátky sú destinácia, kam patrí počasie spolupráca a fotogaléria. Blog Jesolo bloguje napísali iní nočný život Lignano Bibione severný Jadran.



Dovolenka Lido di Jesolo

Lido di Jesolo ›› Dovolenka

DOVOLENKA JESOLO Taliansko patrí k mojim srdcovým záležitostiam, dovolenka Taliansko je jednou zo špeciálnych stránok tohto srdcového vzťahu. Pestrosť krajiny mi vyráža dych, asi niet scenérie, ktorou by Taliansko nedisponovalo. Pobyty pri mori majú na moje telo i ducha veľmi priaznivý vplyv, kamkoľvek k moru sa dostanem, okamžite pocítim zlepšenie. Osobne mi vyhovuje štýl pláží, spôsob ich vybavenia a fungovania, ako to robia na severnom Jadrane. K tomu sa pridá relatívne rýchla dostupnosť (najbližšie more), skvelá talianska kuchyňa, milí a temperamentní ľudia a mám vybraté: dovolenka Lido di Jesolo. Vôbec nevadí, že tu budem dovolenkovať už piaty krát. Chystám sa sem aj nastávajúce leto, bude to trošilinku iný typ dovolenky, keďže mám čerstvé bábätko, ktoré vtedy bude mať 8 mesiacov, bude pre nás obe dovolenka Lido di Jesolo v mnohých ohľadoch prvá spoločná a nová.

Lido di Jesolo dovolenka po taliansky


Dôvody, prečo sme spolu s manželom zvolili Lido di Jesolo, vyšli z predchádzajúcich skúseností s týmto letoviskom. Bolo mi jasné, že dieťa, ktoré sa narodilo tesne po Novom roku je zimný človiečik, ale zobrať ho do hôr môžeme až o rok, prvý väčší výlet z domova bude prichádzať v úvahu cez letné prázdniny. Prospešnosť mora a správneho pobytu na slniečku mi je jasná, takže sme nemali veľa rozhodovania. Po chvíľke bolo jasné, navyše mám v Taliansku aj niekoľko dobrých priateľov, ktorí sa na našu návštevu už tiež tešia. Hodláme tam stráviť minimálne štyri týždne. Ďalšou pomôckou pri rozhodovaní bola ponuka, ktorá sa neodmieta: toto je darček od manžela pre nás, dve jeho lásky.

Opäť na dovolenku do Jesola


S odstupom času som sa dostala ku svojmu blogu o Lido di Jesolo. Musím skonštatovať, že sa veľa nezmenilo. Hádajte, aké stredisko si moja malá dcéra z tých, ktoré sme za 4 roky vyskúšali, zamilovala najviac? Hádate správne, aj tento rok mierime na dovolenku do Jesola. Zhrniem prečo.

• Je to zo Slovenska blízko a pohodlne si to odšoférujem autom aj keď ideme len na "babskú jazdu".
• Bývame priamo pri pláži v hoteli s bazénom a tak môžeme pohodlne kombinovať kúpanie v mori s dcérinou záľubou v potápaní a skákaní do bazéna.
• Stavanie všeličoho z piesku nás baví. Aj sa doňho radi zahrabeme. A príjemne sa po ňom chodí. A to už viete, že netreba dieťa držať celý čas za ruku, keďže pláž sa jemne zvažuje do mora a tak je ideálna aj pre menšie deti aj pre pokoj rodičov.
• Talianska kuchyňa nesklame. Dieťa miluje talianske cestoviny, ja milujem ryby a morské plody a obe si ráno pochutíme na čerstvých croissantoch...
• Jablko nepadá ďaleko od stromu a tak večer "lobzujeme" po promenáde, užívame si živú atmosféru, vozíme sa turistickým vláčikom, pozeráme programy na námestiach, zabavíme sa v niektorej z herní, zatancujeme na koncerte na terase...
• Aqualandia musí byť. Povinná jazda 1-2 dni pobytu, podľa toho, ako dlho dovolenkujeme. Vo vodnom parku sa vybláznime na tobogánoch, šmýkačkách, pozrieme si predstavenie pirátov aj klaunov.
• Ubytovanie máme za výbornú cenu. Určite si vyberiete tiež, v Jesole je veľa rôznorodých možností. Vyberte si na ubytovanie Lido di Jesolo - od výborných 5 a 4* hotelov cez príjemné rodinné 3* až po ekonomické 2* hotely a apartmány všetkého druhu.

Ak ste podobná krvná skupina, uznajte, kto by do Jesola znovu nešiel :)


Fotogaléria Dovolenka Lido di Jesolo:

Hotel Bellavista Lignano
Hotel Garni
Hotel Italia Palace Lignano
Lignano Hotel Marin
• blog: Lido di Jesolo

Zhrnutie článku:
Dovolenka Lido di Jesolo .....




Trasa Bratislava - Lido di Jesolo v Taliansku

Lido di Jesolo ›› Trasa

TRASA JESOLO Za posledné štyri roky som len vlastným autom najazdila 80.000 kilometrov, čo je vraj celkom dosť. Väčšina dlhých trás boli cesty do Talianska, z toho už tri krát som parkovala v Lido di Jesolo. Trasa Bratislava Lido di Jesolo v Taliansku meria približne 660 kilometrov a v pokľudnom tempe pri nezapchatých diaľniciach to robím za 6,5 - 7 hodín. Káva, benzín, umývanie okien a iné potrebné činnosti na trase mi zariadia aspoň tri prestávky. Hudba musí frčať celou cestou, to mám proti driemotám, keďže si pri tom spievam. Počula som, že vraj všetky si za volantom spievame. Keď nás nikto nepočuje.

Trasu Bratislava Lido di Jesolo poznám veľmi dobre, ako k rodičom na chalupu. Prípravy pred cestou už nerobím takmer žiadne, ale kedysi som študovala mapu, robila si poznámky na papier, deň pred cestou ku kamarátovi do servisu, zistiť či je všetko ok, poumývať, povysávať, dofúkať gumy, doliať ostrekovače. Dnes sa už moderné autá kontrolujú sami. Teraz natankujem, kúpim diaľničný kupón do Rakúska naložím batožinu (ešte že mám combika) a vyrážam. Z Bratislavy sa pohodlne dostávam diaľnicou cez Viedeň, kde sa musím sústrediť. Prvý zjazd z diaľnice A4 na S1 je dostatočne včas hlásený navigáciou, prehľadné značenie, táto prvá odbočka je bez problému.

Po 16 kilometroch jazdy po diaľnici S1 treba odbočiť na diaľnicu A2. Odbočka sa schádza za jedným z Viedeňských tunelov. Podľa mňa je to najneprehľadnejšie miesto na trase Bratislava Lido di Jesolo. Z ničoho nič vychádzate z tunela a keď sa práve nenachádzate v úplne ľavom pruhu, možno ani nestihnete odbočku doľava na Taliansko, Slovinsko. Samozrejme v tuneli vás navigácia prestane upozorňovať a znovu začne, až sa trocha "rozkuká" a aktivuje. Nemám rada tieto odbočky za tunelom. Podobné to je v Rakúsku, ak chodíte lyžovať do Semmeringu. Po odbočení smerujem na juh smer Graz, pohodlne sa usadím a uvoľním myšlienky. Dostávam sa opäť do pohody a spevu. Ďalej stále po diaľnici sledujúc smerovky na Graz, Taliansko.

V Rakúsku sa striktne dodržiava rýchlosť na diaľnici. Ak jazdí celá kolóna jemne pod 140 km / hod, neskúšajte vyššiu rýchlosť, prípadná kontrola by z kolóny určite vytiahla práve vás a pokuty za prekročenie rýchlosti sú vysoké a v prípade, že nemáte na zaplatenie sa veci pre vás ešte skomplikujú. Vyjednávať s policajtmi neskúšajte, nie sú na to zvyknutí, navyše sa im zhorší nálada. V Taliansku sú k rýchlosti na diaľnici benevolentnejší. Pravidlá sú jasné, ale nestretla som sa s tým, aby stáli na ceste a merali rýchlosť. Talianski carabinieri skôr jazdia medzi autami a vyberú si z kolóny nejakého nespratníka, ktorý napríklad kľučkuje (myšičkuje) medzi autami.

Bezpečnosť jazdy na diaľnici je pre mňa prvoradým pravidlom. Veziem seba a svojich najbližších na dovolenku a nejakých pár minút hore-dole mi rozhodne nestojí za problémy. Hlavné ťahy v Rakúsku sú pomerne bezpečné, aj keď diaľnica na Graz má niekoľko dlhodobých obmedzení, na ktoré sme si za tie roky zvykli, akoby už boli súčasťou diaľnice. Pri viac prúdových úsekoch sa objavuje nový fenomén, jazda v prostrednom pruhu. Súvislá kolóna vozidiel jazdí v strednom pruhu, čím sa výrazne znižuje kapacita prejazdnosti diaľnice. Mnohí z nich by aj chceli jazdiť o niečo rýchlejšie, ale do ľavého pruhu sa im zdá už žeby zavadzali bavorákom a podbiehať kolónu v pravom sa zase nesmie, tak sa musia viesť 115-kou v kolóne namiesto pohodlnej 135-ky.

Mýtny systém na talianskych diaľniciach


Niekoľko krátkych odpočinkov spojených s načerpaním energie a benzínu, doplníme tekutiny do organizmu aj ostrekovačov a sme v Taliansku. Krátke zastavenie pár kilometrov za hranicami kvôli mýtnemu systému, v Tarvisio si zoberieme z automatu na závorách lístok, na ktorom je označené miesto vstupu do diaľničnej siete. Lístok si dobre odložím, lebo pri výjazde mi podľa neho vypočítajú mýto za počet prejdetých kilometrov po diaľnici. Taliansky systém namiesto Rakúskeho, alebo Slovenského má vybudovanú sieť rámp na každom zjazde a vjazde na diaľnicu. Na začiatku si beriete lístok s jednoznačným označením miesta a na konci ho odovzdáte obsluhe, ktorá vám spočíta presnú cenu za prejdené diaľničné kilometre.

Vysoké hory, ktorými prechádzame rýchlou diaľnicou vedúcou niekoľkými tunelmi sa odrazu rozostúpia a na motore auta cítiť, že ideme stále mierne z kopca takmer bez plynu až do mesta Udine. Blížiac sa do Palmanova nám navigácia oznamuje, že sa dá odbočiť doľava na Slovinsko alebo doprava na Benátky. Pokračujeme na západ smer Benátky, na svojich prístrojoch si môžem v Palmanova vynulovať počítadlo a presne po 64,5 km budem odbočovať z diaľnice zjazdom San Dona di Piave.

Pri zjazde z diaľnice sa dostávame na závory, kde nás skasíuje zamestnanec diaľničnej spoločnosti. Podám mu lístok z Tarvisia a spočíta mi stoosemdesiat kilometrov krát približne sedem euro za sto kilometrov (1,8 x 7 = 12,60 €) za používanie diaľnice. Ceny za sto kilometrov diaľnice z roka na rok rastú, za päť rokov narástli o dve eurá. Od diaľničných závor v S.D. di Piave do Jesola už nie je ďaleko, po 25 kilometroch obyčajnej obojsmernej cesty parkujeme pri našom hoteli. Jesolo nás privítalo s čistou oblohou a zapadajúcim slnkom nad horizontom, romantika ako z katalógu, už sa tešíme na pláž.

Mapa Lido di Jesolo

Lido di Jesolo ›› Mapa

MAPA JESOLO Online mapa Lido di Jesolo je výbornou pomôckou na cestách, vlastne pred cestou. Niektoré autá už majú zabudovaný vyhľadávač google v palubnej doske. Ja ho mám zatiaľ len v počítači a ten mám vždy so sebou. Hodí sa byť kedykoľvek to potrebujete na internete, alebo vedieť poslať mailovú správu. Mapy online využívam veľmi často, vyhľadám si trasy, hotely, vzdialenosti, pozriem si video, alebo fotografie, ako to vyzerá na mieste kam smerujem a podobne. Potrebujete mať už len mobilné internetové pripojenie a pozor na baterky v notebooku. Pre istotu pripájací kábel na autobatériu.

Mapa Lido di Jesolo vidieť, že stredisko sa nachádza na dlhom, rovnom úseku pobrežia, ktoré sa tiahne takmer západo - východným smerom. Od jedného okraja strediska po druhý je 12.5 km. Oba okraje strediska vymedzuje ústie rieky Piave, ktorá sa približne 15 kilometrov pred ústím do mora, ešte vo vnútrozemí rozvetvuje na dve ramená. Hlavné rameno rieky Piave tečie smerom juho-východným a ústí do mora na východnom konci Lido di Jesolo. Menšie z ramien, ktoré bolo vytvorené umelým spôsobom za účelom zavlažovania vteká do mora na západnom konci Lido di Jesolo pri majáku.


Zväčšiť mapu Jesolo



More v Lido di Jesolo

Lido di Jesolo ›› More

MORE Brehy Lido di Jesolo obmýva Jadranské more. Severný Jadran je plytký dosahuje hĺbku len niekoľko desiatok metrov. Jadranské more je okrajovým morom Stredozemného mora. Takmer celé severné pobrežie Talianska dosahuje hodnoty na udelenie modrej vlajky, čo je ocenenie čistoty mora a pláží. Modré vlajky na stožiaroch pozdĺž pláže potvrdzujú, že aj more v Lido di Jesolo je čisté. More v Lido di Jesolo rozoznáte podľa dlhých drevených lavičiek smerujúcich do mora z brehu, ktoré slúžia na opaľovanie a ochranu pred erozívnou činnosťou prílivu a odlivu. Farbu mora určuje piesok, ktorý sa nachádza na dne aj na pobreží, preto sa more farbí do zlatista.

Je tomu tak všade pri pobreží. More je vždy sfarbené hlavne materiálom na dne a organizmami, ktoré tam žijú. V oblasti, kde sa nachádzajú biele kamienky, má more inú farbu ako v lagúnach s bohatými riasami na dne, alebo v čiernych kamenných útesoch. Voda samotná farbu nemá, je to slaná voda a tá je vo svojej podstate číra. Keby sme morskú vodu prefiltrovali, nájdeme tam živé organizmy riasy, plankton a podobne. Voda je organické aj anorganické rozpúšťadlo, preto je schopná obsahovať aj sfarbenie podľa látok, ktoré sú v nej rozpustené.

Rozborom vody vieme zistiť, aké rozpustené látky a malé čiastočky sa v nej nachádzajú. Takéto rozbory sa pravidelne robia, kvôli bezpečnosti najmä v strediskách s vysokou návštevnosťou dovolenkárov. Modrá vlajka je štandard, ktorým sa vyjadruje, že more je v danej lokalite čisté a nezávadné. Jemný zlatožltý piesok, ktorý sa nachádza na pláži aj na dne mora sa vo vode víri a spôsobuje sfarbenie morskej vody do hneda. Podľa nauky o kvalite vody sa hovorí v farebnej postupnosti modrá, zelená, sivá, hnedá v súvislosti so stupňom znečistenia vody. V prípade piesočnatých pláží, ktoré majú bielu farbu máte pocit, akoby ste sa kúpali v bielom mliečnom roztoku, v prípade inej farby piesku je to zodpovedajúce sfarbenie. Stačí nechať vodu postáť a piesok sa rýchle usadzuje na dne. Voda je opäť číra. 4iastočky piesku sú vo vode nerozpustné, ich štruktúra je stabilná a dochádza iba k zdrobňovaniu trením o seba. Prúdiaca voda, teda aj príliv a odliv unáša čiastočky zo dna a vzájomným narážaním o seba sa tieto rozomieľajú. Hovorí sa tomu aj prirodzené "brúsenie" pláží. Každopádne z toho netreba mať obavy. Piesok vám nijako neublíži. Chodíte po ňom bosý, ležíte na ňom, ten istý sa nachádza aj na morskom dne aj v plavkách, keď si ich v prezliekarni zložíte.





Pláže zlatistej farby

Lido di Jesolo ›› Pláže

PLÁŽE Miesto, kam sa každý dovolenkujúci ponáhľa najprv po príchode do cieľa svojej letnej dovolenky je pláž. Potreba vyzuť topánky a zaboriť chodidlá do príjemného poddajného piesku je priam bytostná. Pláže v Lido di Jesolo každého návštevníka nadchnú. Pravdepodobne ste ešte pred tým nevideli takú obrovskú piesočnatú plochu, uspôsobenú na príjemné leňošenie tisícov návštevníkov. Dno morí a oceánov je tvorené nerozpustnými horninami, ak sa tam aj nachádzali nejaké rozpustné látky, už sú dávno ich voda rozpustila a odfiltrovala. Pobrežie je rozhranie mora a pevniny. V prípade, že sa more rozlieva na rovinatej časti pevniny je jeho charakter pod hladinou podobný rovinatý. Ak sú na pobreží mora útesy a hory, bude aj pod hladinou niečo podobné, hlboké. Ako hore, tak aj dole.

Pláže a more úzko súvisia. Niektoré veci tejto súvislosti opisujem v časti more a patrili by možno práve sem do popisu pláže. je to ten istý piesok, ktorý vidíme na brehu a stráca sa nám pod vodnou hladinou. Pláže zlatistej farby sú vytvorené z jemného piesku, ktorého čiastočky tvoria odumreté, vápenaté schránky morských živočíchov. Tie sa vzájomným otieraním, ktoré spôsobuje pohyb vody rozomieľajú, zdrobňujú, až na malinkaté, príjemné zrniečka, ktoré tvoria piesok pláže.







Severný Jadran

Lido di Jesolo ›› Severný Jadran

SEVERNÝ JADRAN Takmer celá stredná a východná Európa smeruje v čase letných prázdnin na severný Jadran, ktorý je najbližším miestom na trávenie dovolenky pri mori. Letoviská severného Jadranu patria k najnavštevovanejším v Európe, ich rozmery dávajú schopnosť obslúžiť vysokú kapacitu letných dovolenkárov z celého sveta. Jedná sa o veľké letoviská ako Bibione, Lido di Jesolo, Caorle, Grado, Lignano na území Talianska, stredisko Portorož, predstavuje Slovinskú časť Jadranu a v susednom Chorvátsku môžme vypichnúť strediská polostrova Istria Umag, Poreč, Novigraj, Rovinj, Pula a ďalšie. Spojnica chorvátskeho Zadaru a talianskeho strediska Rimini vytvára hranicu medzi severným Jadranom a južným Jadranom.

Termínom Jadran sa označuje oblasť Jadranského mora v súvislosti s destináciou, to znamená vrátane letovísk a stredísk cestovného ruchu. Jadranské more je okrajovým morom Stredozemného mora a je ohraničené pevninou zo severu, západu i východu. Na juhu sa spája so Stredozemným morom v mieste nazývanom Otrantský prieliv. Severné a západné pobrežie Jadranského mora tvorí Taliansko a východné brehy vlastní Chorvátsko. Menšie východné úseky pobrežia Jadranského mora patria krajinám: Slovinsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Albánsko.

Jadranské more je relatívne plytké, dosahuje hĺbku do 200 metrov. Severný Jadran má pobrežie prevážne rovinnaté, preto aj prechod pevniny do mora je mierny. Šelf je niekoľko sto metrov široký, to spôsobuje príjemné teploty vody na kúpanie a plytkosť mora je základným atribútom bezpečnosti pre kúpanie a hry malých detí. Táto vlastnosť mora na severe Jadranu je často rozhodujúcou pri výbere rodinnej dovolenky. Bezpečné more.

Benátska riviéra

Lido di Jesolo ›› Benátska riviéra

BENÁTSKA RIVIERA Narastajúci počet dovolenkárov spôsobuje rozširovanie kapacity dovolenkových stredísk. Tu v oblasti severného Jadranu (Lido di Jesolo, Bibione, Lignano) je situácia presne takáto. Klientov medziročne pribúda, preto pribúdajú tiež lôžka, pláže a všetky naväzujúce služby. Obrie prímorské dovolenkové strediská na severe Talianska riešia príjemný problém, rast daný viac menej prírodnými podmienkami. Ideálne piesočnaté pobrežie podmieňuje budovanie letovísk Cavalino, Bibione, Lido di Jesolo, Eraclea Mare, Porto Santa Margherita, Lignano atd., ktoré sa spájajú vo svojich okrajových častiach do jednej súvislej prímorskej rivéry - Benátska rivéra.

Benátska riviéra najdlhšia pláž v Európe


Keď sa pozrieme na pobrežie mora v oblasti nazývanej Benátska riviéra, vidíme že ide o súvislý pás pieskového pobrežia o dĺžke niekoľko desiatok kilometrov, ktoré je vhodné na vybudovanie súvislej megapláže. jednotlivé úseky už tomuto účelu slúžia a na ostatných sa postupne pracuje, takže sa dá očakávať že Benátska riviéra bude najdlšia pláž v Európe. Dnes sa ešte častejšie hovorí o jednotlivých strediskách na severe Talianska ako samostatných hráčoch Benátske lido, Cavallino, Lido di Jesolo, Eraclea Mare, Porto Santa Margherita, Duna Verde, Caorle, Bibione, ale globalizácia sa asi presadí aj v takýchto lokálnych sférach a možno onedlho bude bežnejší názov Benátska riviéra, ktorá bude známa ako najkrajšia alebo najdlhšia pláž v Európe.

Na tomto pobreží, ktoré má od hranice so Slovinskom až po mesto Benátky takmer kontinuálny charakter sa dnes nachádza niekoľko veľkých aj menších letovísk, poskytujúcich štandardné prímorské dovolenkovanie. Známosť tohoto prostredia je celosvetová, podobne ako klientela obľubujúca dovolenky v Taliansku. Potreby rozširovania prichádzajú postupne a postupne sa aj riešia. Za posledné roky vyrastá nové "Lido di Jesolo" v podobe strediska s názvom Cavallino, ktoré bolo naprojektované a umiestnené do prázdnej lokality medzi staré Lido di Jesolo a Lido Venezia. Takmer trinásť kilometrová pláž dnešného Jesola sa tak môže rozšíriť o ďalších 14 kilometrov. Po dobudovaní Cavallino sa spojením oboch pláži vytvorí súvislá 27 kilometrov dlhá pláž.

Centrálnym miestom najdlhšej pláže je Lido di Jesolo


Benátska pláž sa nachádza na samostatnom ostrove Lido, na ktorú sa návštevníci musia preplaviť, spojenie s pevninou pevným spôsobom zatiaľ chýba. Jedná sa o teoretické pokračovanie vyššie spomínanej Jesolskej pláže, ktorú prerušuje iba kanál v mieste, ktorým z otvoreného mora vplávajú do Benátok lode. Lido Venezia (benátska pláž) to je ďalších 11 kilometrov lehátok a slnečníkov. Ostrov Lido, na ktorom sa slnia a kúpu Benátčania a ich návštevníci je úzky pás pevniny pretiahnutého a mierne zaobleného tvaru. Široký priemerne iba 500m a dlhý 11 km vytvára akýsi ochranný štít kopírujúci pobrežie pevniny vo vzdialenosti cca 5 kilometrov od jej brehov. Úvahy o vhodnosti pokračovania plážovej turistiky na nasledujúci susedný podlhovastý ostrov Pallestrina sú iba ak teoretické a určite iba ak hudbou ďalekej budúcnosti.

Vrátime sa späť, na východný koniec Lido Jesolo, ktorý ohraničuje ústie rieky Piavy do mora. Rovnaký charakter pobrežia pokračuje aj za druhým brehom rieky, avšak nasleduje planý lán pobrežia o dĺžke asi 3-5 km. Za ním sa nachádza stredisko Eraclea Mare, odkiaľ pokračuje ďalej na východ ďalšia zušľachtená časť pobrežia s malými hluchými miestami až do Caorle. Mesto Caorle patrí k tým najväčším strediskám na pobreží. Jeho rozrastaniu ďalej na východ bráni široké ústie kanála Canadare. Táto časť pobrežia je už využitá takmer súvisle a rozmach je viditeľný aj tu. Vzdialenosť od rieky Piave po ústie kanála Canadare je približne 20 km. Okrem úvodného hluchého úseku od rieky Piave nasledujú strediská, ktoré na seba plynule naväzujú Eraclea Mare, Duna Verde, Lido Altanea, Porto Santa Margherita a vrcholom tejto časti pobrežia je Caorle.

Pokračujúc na východ od Caorle prechádzam kanál Canadare a objavujeme asi 5 kilometrový divoký pás piesočnatého pobrežia s blízkym pásom borovíc, za ktorým sú polia. Na jeho konci narazíme na ústie kanála Lovi. Po preplavení na druhý breh sa ocitáme na pobreží patriacom ďalšiemu gigantovi Bibione. Tu ešte nie je využité celé pobrežie na civilizovanú pláž a táto časť Benátskej riviéry sa javí stabilizovaná a rozrastanie zatiaľ nevidieť. Tento posledný úsek pobrežia meria približne 10 km. Tu s výpočtami končíme, aspoň pokiaľ ide o región Veneto. Za riekou Tagliamento sa nachádza ďalší veľký pojem talianskeho dovolenkovania pri mori Lignano, ktoré však leží v regióne Friuli Venezia Giulia.

Dohodnú sa Veneto a Friuli Venezia Giulia na spoločnom postupe pri budovaní najdlhšej pláže v Európe ?


Pri úvahách nad najdlhšou plážou je potrebné rozlišovať prírodné piesčité pobrežie od vybudovanej pláže využívanej turistami s poskytovaním plážových služieb. Ak zosumarizujeme jednotlivé úseky Benátskej riviéry, dostávame teoretické číslo 58 / 73 / 80 km (Lido Venezia 11km + Cavalino 14km + Jesolo 13km + Eraclea-Caorle 20km + Bibione 5+10km = 73 km) ak pridáme 8 km pláže v Lignano, potom by sa s cca 80 km plážou hralo už o šieste miesto vo svetových tabuľkách. Na porovnanie, tu sú najdlhšie uvádzané pláže sveta.

Najdlhšie pláže sveta:
01. Praia do Cassino - Brazília - 254 km
02. Cox’s Bazar - Bangladéš - 241 km
03. Padre Island - Texas - 210 km
04. Ninety Mile Beach - Austrália - 145 km
05. Ninety Mile Beach - New Zealand - 142 km
06. Playa Novillero - Mexico - 80,5 km
07. Virginia Beach - Virginia - 56 km
08. Long Beach - Washington - 48 km
09. Stockton Beach - Australia - 32 km
10. Muizenberg - Južná Afrika - 19 km

Jednotlivé zdroje informácií o dĺžke alebo veľkosti pláže sa dosť rôznia, napr. niekde sa neuvádzajú iba piesočnaté pásy pobrežia ako pláž, inde sa uvádzajú iba súvislé pásy pláže bez prerušenia riekou, a podobne. Pláž a pobrežie v úvahe o Benátskej riviére tiež rozlišujeme. Úseky, ktoré boli v texte spomenuté, napr. miesto medzi Bibione a Caorle nepovažujeme za pláž, napriek tomu, že sa tam nachádza piesočnaté pobrežie. Z hľadiska cestovného ruchu je pod pojmom pláž myslené územie hraničiace s vodnou plochou, ktoré je zušľachtené človekom pre rekreačné účely.

Taliansko je rozdelené na 20 regiónov a cestovný ruch je práve kapitolou regionálnej politiky. Existujú aj isté kompetencie v rámci centrálneho riadenia, ale za rozvoj cestovného ruchu si zodpovedajú krajové turistické združenia, podobne ako je tomu v Rakúsku, kde pôsobia silné regionálne Turismusverbandy.

Mapa Benátska rivéra


Jednotlivé strediská sa postupne zlievajú do súvislého dovolenkového celku. Bude ich budúcnosť o zlúčení, alebo pretrvá samostatnosť a rôznorodosť, súťaživosť. Globalizácia, alebo pestrosť?


Zobraziť Taliansko Veneto, Benátska riviéra na väčšej mape


Výlety do okolia Lido di Jesolo

Lido di Jesolo ›› Výlety

MORE Samotné letovisko Lido di Jesolo patrí k turistickým lákadlám svetového rozmeru, ale rovnako atraktívne sú aj ďalšie blízke, či vzdialenejšie mesta v regióne Veneto. Asi málo ktorý návštevník prázdninového strediska by mal chuť na návštevy a exkurzie do iných podobných stredísk v blízkom susedstve. Ak si však chcete urobiť prieskum a uistiť sa, že ste si vybrali tú najlepšiu z možností trávenia dovolenky na severe Jadranu, urobte si z Lido di Jesolo tour po pobreží do susedných letovísk Bibione, Cavallino, Porto santa Margherita, Eraclea Mare, Grado, Lignano. Podobné strediská, podobná atmosféra, všade ale nájdete niečo špecifické, originálne.

Pestrejší zážitok ponúkajú výlety s úplne odlišným obsahom. Plavba loďou, výlet do hôr Dolomitov, alebo návšteva histórie, architektúry, obchodov, životného štýlu. Pár kilometrov z Jesola sa nachádza turistický skvost Benátky. Mesto na vode patrí do prvej päťky najnavštevovanejších miest Európy, tam by ste rozhodne nemali chýbať, najmä ak ste zakotvili na dovolenke tak blízko. Benátky si buď zamilujete, alebo vám polezú na nervy. Je to veľmi špecifické mesto, každý deň v roku plné turistov, takže sa už bez nich ani nedá predstaviť. Patria sem ako holuby na námestí svätého Marka. Všade ruch a tlačenica. Ale pravý milovník cestovania si nájde čaro aj na najrušnejšej križovatke sveta.

Ešte väčší kontrast k moru a plážam vytvárajú hory. Tie na severe Talianska patria naozaj k výnimočným. Aply sa tiahnu celým pohraničím na severe Talianska. V oblasti Veneta sa jedná o útvar tvorený dolomitom, preto sú miestne hory nazývané Dolomiti. Nádherné scenérie v okolí svetoznámeho horského strediska Cortina d´Ampezzo stoja za dovolenku tak v zime, ako aj v lete. Vzdialenosť z Lido di Jesolo od mora do hôr v okolí Cortiny je iba 160 kilometrov. Pre milovníkov hôr, takýto jednodňový výlet určite stáť za to. Veď olympijská značka Cortina je v rámci svetového turizmu rovnako silným pojmom ako Jesolo.


Plavba loďou

Lido di Jesolo ›› Plavba

PLAVBA Prázdninovať v Lido di Jesolo a nevyskúšať plavbu loďou by bolo plytvanie príležitosťami. Odporúčam nasadnúť si na autobus miestnej dopravy a odviesť sa do prístavu Punta Sabbioni. Prístav Punta Sabbioni sa nachádza až na konci výbežku pevniny, za prázdninovým strediskom Cavallino. Tam nastúpiť na niektorú z pripravených lodí. Plavba loďou je príjemný výlet, sadnúť si na terasu a iba vnímať vietor vo vlasoch, pozorovať pobrežie, morskú hladinu, alebo svalnatých námorníkov pri práci. Ani sa nenazdáte a z tohto príjemného snívania vás vytrhne nový začínajúci zážitok. Loď práve pristáva v Benátkach. Mesto vody Benátky je vzdialené z Lido di Jesolo len pár kilometrov, autobusom ste absolvovali 20 kilometrov z centra Jesola do prístavu Punta Sabbioni.

Plavba loďou trvá do Benátok len niekoľko minút. Nasleduje prehliadka mesta Benátky, čo je ďalší takmer povinný program počas dovolenky v Lido di Jesolo. Takto to absolvuje veľká väčšina návštevníkov severného Jadranu. Byť na dovolenke na benátskej riviére a nenavštíviť Benátky ? Nemysliteľné. Jedine, ak ste ich už navštívili niekedy v minulosti a mesto vás nejak zvlášť neokúzlilo. Hovorí sa že Benátky človeka buď nadchnú, alebo znechutia. Môžem to potvrdiť, v našej rodine máme obidve reakcie na Benátky, ja som z Benátok nadšená a manžel tam vraj už nemusí. Je to tak, mesto Benátky je extrémne zvláštne, unikátne, namiesto ulíc vodné kanály, dá sa tým nadchýňať, ale aj znechutiť. Pravdou je, že žiť nadlho v tej vode by ste asi netúžili.

Pokračujme v plavbe loďou, po krátkej prehliadke San Marka a pofotení sa na moste Rialto, nastupujeme do gondoly. Opäť platí, čo som už použila vyššie. Byť v Benátkach a nevyskúšať plavbu po kanáloch? Lístky na plavbu gondolou už máme zakúpené v cestovnej agentúre, ale nedá mi nestrčiť tomu milému usmievavému Talianovi ešte pár kovových mincí do dlane. Hodím na neho široký úsmev a on ma podoprie, kým nastúpim a usadám na miesto. Obdivujem budovy, premýšľam ako a prečo to takto bolo celé postavené. Svalnatý námorník sa stále usmieva a keď vyplávame z kanála spustí na plné hrdlo "... amóoore mióoo...", zneďaleka mu odpovedal kŕdeľ čajok. Sledujem obrovskú výletnú loď, vysokú ako osem poschodový panelák, ktorou dva malinkaté remorkéry manévrujú smerom na otvorené more, von z benátskeho vodného sveta.

Milý Giovanni nás nechal chvíľku pokolísať na vlnách v ústí kanálu Grande a otočkou zamieril späť k pevnine, vyložil nás v prístavisku. Pri vystupovaní každej z dám pomohol s vystupovaním, mne to nedalo a k slovnému grazie mille som pripojila obojlícny dotyk. Voňal ako more mmm!

Po krátkom obede opäť nastupujem na ďalšiu loď, ktorá vyzerá ako Porsche medzi autami. Naleštené chrómové doplnky v kombinácii s drevom a bielou kožou čalúnenia dávajú tušiť nový zážitok. Milý mladý pán aj s hosteskou (alebo to bola sprievodkyňa?) ponúknu našu osem člennú skupinku cestovateľov občerstvením (suché Martini, olivy a mysa najlepších syrov). Mladý pán sa postavil ku kormidlu a pridal plyn. Burácajúce motory dali tušiť, čo nás čaká. Z brehu nám hodili kotevné laná a vyrážame na juh pozdĺž benátskej pláže Lido Venzia. Neviem ako ďaleko sme zašli na juh, ale zrazu sme zabočili doľava a plavba loďou pokračovala smerom na východ na otvorené more. Plavba loďou, no neviem či sa to dá takto nazvať. Leteli sme po špičkách hrebeňov vĺn šialenou rýchlosťou.

Ten zážitok sa nedá opísať, akoby ste uháňali v športovom kabriolete po diaľnici a postavili sa za jazdy. Vždy som obdivovala tieto veľké zašpicatené člny, ale po tejto jazde som ich skalným fanúšikom. Luxus, rýchlosť, elegancia, oplatí sa to zažiť. Kapitán nám naznačil, aby sme sa dívali na horizont, odrazu vidím ako sa približuje pevnina. Stále jasnejšie rozoznávam jednotlivé budovy, okná, wow veď sme v Lignano. Poznám jednotlivé charakteristické budovy, podľa ktorých ľahko určíte ktoré z miest Jesolo, Bibione, Grado, Caorle, Lignano práve obdivujete z mora. Pýtam sa Lignano? a kapitán prikývne. Znižuje rýchlosť na minimum a manévruje do miestneho prístavu, ktorý patrí k najväčším jachtárskym prístavom Jadranu. Záverečné Martini, poďakovanie za bezpečnú a rýchlu jazdu a sme na pevnine. Dnes už je toho mora akosi dosť. Neviem či ten neistý krok spôsobujú začínajúce príznaky morskej nemoci, alebo Martini. Asi skôr to druhé.

Urobíme si krátky výlet po pláži v Lignane a prejdeme sa hlavnou ulicou, v centre máme pripravené občerstvenie a "niečo pod zub". Miestny delegát, ktorý si vyzdvihol našu malú skupinku pri neskorom obede nás opäť dopravil do prístavu v Lignano, kde nás čaká ďalšia plavba loďou. Nastupujeme na starší. ale štýlový rybársky čln s nainštalovanými lavicami pre výletníkov a pomalým tempom vplávame do Lagúny. Zamierime k miestnej atrakcii, ktorou sú staré trstinové rybárske obydlia. Pomalým tempom plávame okolo, akoby sa tu zastavil čas, príroda ukazuje svoje výtvory, množstvo vtáctva a rastlinných druhov sú chránené v prírodných parkoch. Aj náš kapitán zarastený čisto bielou bradou so slameným klobúčikom, akoby namaľovaný majstrom impresionistom vyzerá, že je tu doma.

Deň je na svojom sklonku, keď kotvíme späť v prístave, odkiaľ sme na plavbu lagúnou vyrazili. Celý deň na lodi vo mne navodil zvláštny pocit, akoby som cítila tú drinu a drsný život námorníkov, rybárov skrz stáročia a napadá ma Hemingway, ktorý asi cítil niečo podobné, to spojenie človeka a mora keď písal ten kúzelný príbeh Starec a more. Náš sprievodca nás doprevadí k veľkej výletnej lodi a vysvetlí nám, že toto je záverečná etapa nášho dnešného programu. Loď kotví len niekoľko minút, toľko aby nastúpili a vystúpili pasažieri. Dozvieme sa že vyplávala z chorvátskeho prístavu na Istrii a plaví sa popri pobreží do Benátok. Začína sa stmievať a prichádza únava z celodenného plavenie sa loďami. Sedíme na terase za prestreným stolom so sviečkami a uvedomujem si aká nádherná atmosféra sa vytvára okolo mňa.

Príjemné jedlo z morských živočíchov, zapíjam si to červeným vínečkom, na dolnej terase hrá klavirista jemné tóny a na pobreží sa rozblikali svetielka. Niektorí cestujúci sa popresúvali na pravobok a sledujú hru svetiel na pobreží, spýtam sa čašníka kde sa nachádzame a ukáže rukou na Caorle a potom o niečo naspäť na Bibione. Aby tej romantiky nebolo dosť, na oblohe je zavesený mesiac ako z rozprávok tisíc a jedna noc. Ostávam v prekvapení, keď vystupujeme v Lido di Jesolo, vlastne v prístave Punta Sabbioni, odkiaľ sme svoju dnešnú plavbu loďou začínali, aké je pobrežie husto osídlené. Večerná plavba to človeku priblíži najlepšie, ten svetielkujúci breh sa zdal takmer súvislý bez väčších medzier.

Na hotel sa dostávam s rýchlym taxikárom, takže ani nestihnem prebrať všetky dnešné zážitky a už som kúpeľni vo svojej izbe. Ukladám sa do postele s poslednou vedomou myšlienkou, že v budúcom živote chcem obrovskú jachtu a pohltil ma spánok.